FÉLTETT KINCSÜNK: A BÜKI GYÓGYFÜRDŐ, ÉS GYÓGYVÍZE
A Büki Gyógyfürdő - hasonlóan Nyugat-Magyarország számos más fürdőjéhez - az 50-es években végzett kőolajkutató fúrásoknak köszönheti létét: kőolajat kerestek, helyette azonban forró vizet találtak a kutatók.
1957 őszén nagy nyomású vízoszlop tört 1282 méteres mélységből 55 fokos hőmérséklettel a felszínre. A kutat azonnal lezárták, majd a betondugót 1960-ban eltávolították. 1962. augusztusában nyitották meg a fürdő első medencéjét, amely ma is üzemel.
A büki hévíz 1965 óta minősített gyógyvíz, a fürdőt 1973-ban nyilvánították gyógyfürdővé, 1979-ben országos jelentőségű gyógyhellyé.
A gyógyvíz a kalcium-magnézium- hidrogén-karbonátos termálvizek csoportjába tartozik, így kiválóan alkalmas csaknem valamennyi mozgásszervi betegség kezelésére.
Az Európa szerte ismert Bükfürdő a 20. század második felében Magyarország egyik legjelentősebb gyógyfürdőjévé fejlődött. A felbecsülhetetlen értékű hévízkincs, szubalpin klíma, a látnivalókban gazdag környezet, a gondozott településkép és a magas színvonalú szolgáltatások gondoskodnak arról, hogy vendégeink nyugodt körülmények között gyógyuljanak és pihenjenek nálunk.
A termálvíz gyógyító erejét már az ókoriak is ismerték. Különös gondot fordítottak testi-lelki egészségük megőrzésére. Ma sincs ez másképp, hiszen a legfőbb érték az ember legnagyobb kincse az egészség.
Büki Gyógyfürdő négy évtized tapasztalatával, minden elemében megújulva kínál gyógyító pihenést, kikapcsolódást és felüdülést minden kedves vendégének.
A gyógyvíz hatásosan alkalmazható még a mozgásszervi panaszokon kívül, nőgyógyászati, emésztőszervi problémák kezelésénél is.
MIT NYÚJT FÜRDŐNK A VENDÉGEKNEK ?
Fedett fürdő:
- különböző hőfokú gyógyvizes medencék (32-39 °C)
- úszásra alkalmas medence,
- tágas, modern pihenőterek.
Strandfürdő:
- strand-, úszómedencék
- gyermekvilág gyermekmedencékkel, pancsolókkal, csúszdák
- sportpályák, teniszpályák, strandröplabda pálya
Rekreációs Park:
- exkluzív környezet fedett élményfürdő,
- pezsgőágyakkal, vízi attrakciókkal
- finn szauna
Fizioterápiás Intézet:
- gyógyvízes tradicionális és modern terápiás eljárások
- alternatív gyógymódok
- komplex ellátás
Javallatok:
Mozgásszervi
· ízületek kopásos (degeneratív) betegségei
· ízületi gyulladás
· sérülések utókezelése
· csontritkulás
· ízületi és csontműtétek utáni utókezelés
· lágyrészreumatizmus
· Bechterew-kór
· meszesedés
Idegrendszeri
· lumbago
Nőgyógyászati és urológiai
· nőgyógyászati gyulladások
· urológiai gyulladások
Emésztőrendszeri és anyagcsere
· köszvény
· gyomorhurut
· emésztési zavarok
Gyógykezelések és wellness szolgáltatások
Wellness
· talpmasszázs
· nyirokmasszázs
· relaxáló masszázs
· egészségmegőrző csomagok
Fényterápia (fototerápia)
· lézerterápia
Balneoterápia
· szénsavas fürdő
· komplex gyógyfürdő ellátás
· parafangó
· gyógyszeres pakolás
Hidroterápia
· súlyfürdő
· víz alatti vízsugármasszázs (tangentor)
· víz alatti gyógytorna
· pezsgőfürdő
Mechanoterápia
· gyógymasszázs
· egyéni gyógytorna
· gyógykrémes masszázs
Elektroterápia
· ultrahang
· elektromos kádfürdő
Kiegészítő szolgáltatások
Kereskedelem, vendéglátás
· büfé
· bazár
· étterem
Egyéb
· játszótér
BÜK VÁROS RÖVID TÖRTÉNETE
Bük Vas megye északi részén, a Felső Répcementi kistérségben található. Az Alpokalja és a Kisalföld találkozásánál, a Répce folyó mentén húzódó mai üdülőhely az őskortól kezdve lakott terület. Az itt élő népcsoportok felismerték a vidék kedvező adottságait:a közepes páratartalmú, kellemes évi középhőmérsékletű szubalpin klímát és a természetes vízfolyást, amelynek medre tiszta ivóvizet, partvonala pedig közlekedési útvonalat szolgáltatott, és például a rómaiak egyik útja is itt vezetett a híres Borostyánkő út felé.
A honfoglaló magyarok is megtelepedtek itt a X. század elején, s ezek a lakosok a soproni várban szolgáló nemesek voltak. Közülük a Büki család volt a legismertebb, s feltehetően róla kapta a falu a nevét. A kereszténység korán elterjedt ezen a vidéken, s az első templom a XII. században épült a mai katolikus templom helyén.
A XV. századtól már három Bük létezett egymás mellett:
- Alsó-Bük: a mai gyógyfürdő és a körforgalmi csomópont között alakult ki. Lakosai főleg evangélikus kis- és középbirtokosok voltak. Ők hagyták az utókorra a Kossuth utca szinte teljes hosszában megtalálható, ma már műemléki védettségű paraszt-polgári lakóházakat, illetve a Jókai utcában álló, XVIII. század végi barokk evangélikus templomot.
- Közép-Bük: a mai körforgalom és a vasútvonal közötti településrész. Ez lehetett az első Bük, hiszen a középkorban temploma miatt Egyházas-Büknek is nevezték.
- Felső-Bük: a Csepreg felé eső településrész. Itt található a falu legszebb műemléke a Szapáry-kastély, továbbá a reformkor jeles országgyűlési szónokának, Felsőbüki Nagy Pálnak a kúriája.
A három falu a 1902-ben egyesült Bük néven.
Az 1957-ben felfedezett és 1962-től fürdőként hasznosított gyógyvíz révén Bük Magyarország harmadik leglátogatottabb gyógyfürdője és egyúttal vonzó település a lakosoknak és a turistáknak egyaránt.
2007- ben Bük városi rangot kapott.